top of page

Urine Metal Test מתכות בשתן

זקוקים לבדיקת מתכות בשתן
אצלנו מבצעים מעל ל 30 אלמנטים בשתן.

בדיקת מתכות בשתן - Urine metal test

 

פאנל מתכות בשתן היא קבוצה של בדיקות המודדת את כמות המתכות הספציפיות שעלולות להיות רעילות בשתן, או לעתים רחוקות יותר בשיער או ברקמת גוף או נוזל אחר. מעבדה עשויה להציע מספר קבוצות שונות של קבוצות למתכות, כמו גם בדיקות למתכות בודדות.

המונח "מתכות כבדות" קשור לטבלה המחזורית של יסודות ומתייחס למגוון של יסודות בעלי צפיפות גבוהה או תכונות מתכתיות. אלמנטים אלו נמצאים באופן טבעי בכל הסביבה ומשמשים גם תעשיות לייצור מגוון רחב של מוצרים נפוצים. חלקם, כגון ברזל, נחושת, סלניום, מוליבדן ואבץ, נדרשים בכמויות עקביות על ידי הגוף לתפקוד תקין, אך עלולים להיות רעילים ברמות גבוהות יותר. ריכוזים משמעותיים של כל אחת מהמתכות הכבדות עלולים לגרום לגירוי או להזיק לגוף .

 

הסימנים והתסמינים שאדם עלול לחוות תלויים בסוג המתכת, צורתה, הכמות, משך החשיפה, סוג החשיפה, גילו של האדם ומצב בריאותו הכללי של האדם. מתכות מסוימות רעילות הרבה יותר מאחרות, וצורה אחת של מתכת עשויה להיות מזיקה יותר מצורות אחרות. אופן החשיפה של אדם יכול להשפיע על כמות המתכת הנספגת ועל חלקי הגוף המושפעים. לדוגמה, מתכת שעושה מעט כאשר היא מוחזקת ביד של מישהו, או מזיקה רק במידה בינונית ונספגת בצורה גרועה בבליעה, עלולה להיות הרבה יותר רעילה ולגרום לנזק חמור לריאות כאשר האדים שלה נשאפים.

 

חשיפה חריפה חמורה עלולה לגרום לנזק ובמקרים מסוימים עלולה להיות מסכנת חיים, אך יש לעקוב גם אחר חשיפות מתונות לאורך זמן. הגוף מסוגל לעבד כמויות קטנות של מתכות כבדות, אך כמויות בינוניות עד גדולות יכולות להצטבר בכליות, בכבד, בעצמות ובמוח. מתכות מסוימות נחשבות כמסרטנות - הן מגבירות את הסיכון לפתח סרטן - וחלקן יכולות להשפיע על יכולת הגוף לייצר כדוריות דם אדומות ולבנות. ילדים שטרם נולדו וצעירים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר מכיוון שחשיפה לריכוזים נמוכים או מתונים עלולה להשפיע על ההתפתחות הגופנית והנפשית ועלולה לפגוע באיברים ובמוח. רבות מהמתכות יכולות לעבור מהאם לעובר, וחלקן יכולות לעבור לתינוק בחלב אם.


מדוע להיבדק?

כדי לסנן, לזהות ולנטר חשיפה מוגזמת למתכות, דוגמה אנשים שנחשפו למתכות במקום העבודה.


איזה מתכות נבדקות ?

אלמנטים בשתן 1 - נתרן, אשלגן, סידן, מגנזיום, ברזל, נחושת, אבץ, סלניום.

(Sodium, Potassium, Calcium, Magnesium, Iron, Copper, Zinc, Selenium)


אלמנטים בשתן 2 - סידן, מגנזיום, נחושת, אבץ, סלניום, כרום, מנגן, קדמיום, עופרת, כספית, נתרן, אשלגן, ברזל, ניקל, אלומיניום, ונדיום, כסף, גופרית, זרחן, מוליבדן, קובלט, ארסן, ליתיום, יוד, אנטימון, בריליום, ביסמוט, ברום, פלטינה, זהב, תליום.

)Calcium, Magnesium, Copper, Zinc, Selenium, Chromium, Manganese, Cadmium, Lead, Mercury, Sodium, Potassium, Iron, Nickel, Aluminum, Vanadium, Silver, Sulpher, Phosphorus, Molybdenum, Cobalt, Arsenic, Lithium, Iodine, Antimony, Beryllium, Bismuth, Bromine, Platinum, Gold, Thallium Tin)


כיצד מתבצעת הבדיקה ?

דגימה מאיסוף שתן של 24 שעות. ראה פרטים לאיסוף מטה.


תוך כמה זמן התוצאות ?

התוצאות ימסרו עד חודש ימים מיום המסחרה של השתן.

 

כיצד לבצע את איסוף השתן

  1. יש לבצע איסוף שתן במיכל סטרילי למשך 24 שעות.

  2. רוקנו את שלפוחית השתן (לכו לשירותים והטילו את השתן כרגיל) ורשמו את השעה, למשל. 7 בבוקר.  מכאן והלאה מתחיל האיסוף.תאר לעצמך שלפוחית השתן שלך היא דלי, כדי למדוד את נפח השתן המיוצר במשך 24 שעות אתה צריך להתחיל עם דלי ריק.

  3. בפעם הבאה שתצטרך להטיל שתן, אספו את השתן למיכל האיסוף הסטרילי.

  4. שימו לב, בזמן יציאה לעיתים יש גם שתן. חשוב לאסוף גם את השתן השתן הזה למיכל איסוף.

  5. מומלץ להשאיר פתק (או את המיכל) על גבי האסלה, כדי שלא תפספסו שום איסוף , במיוחד אם אתם קמים להשתין בלילה.

  6. 24 שעות לאחר מכן (למשל בשעה 7 בבוקר אם זה הזמן שבו רוקנת לראשונה את שלפוחית השתן), רוקן את השלפוחית ואסוף את השתן שלך בפעם האחרונה. שוב, רשום את הזמן בו סיימת את האיסוף.

  7. לערבב את השתן טוב ולהעביר לכוסית סטרילית דגימה מהשתן שבמיכל.

  8. נא לרשום על הכוסית את נפח השתן המיוצר במהלך אותה תקופה של 24 שעות.

  9. האח ייקח דגימה מהשתן בכוסית וירשום בניירת את הכמות הנפח במשך 24 שעות וישלח למעבדה להמשך טיפול.

Urine Metal Test מתכות בשתן

דוגמה לבדיקת

Anchor 1
bottom of page