top of page

בדיקה פרטית למחלת צליאק Celiac Tests

בדיקות דם לזיהוי מחלת צליאק

מה זה צליאק ?

מחלת צליאק היא מחלה אוטואימונית. מצב בו, גלוטן, שהוא חלבון המצוי במוצרים העשויים מחיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל מגיב עם רירית המעי וגורם לנזק ומונע ספיגה תקינה של מזון. במקרים קלים, ישנו קושי לאבחון, במקרים חמורים עלול לגרום לעדויות של תת תזונה (ירידה במשקל אצל מבוגרים, עיכוב בגדילה ואי העלייה במשקל אצל ילדים) ותת ספיגה (שלשולים ויציאות עם ריח רע ).

 

מחלת הצליאק, שנמצאת בכל העולם, נפוצה ביותר בקרב אלו ממוצא אירופי. היא מופיעה בכ-1 מכל 100 אנשים באירופה ויכולה להשפיע על כל אחד בכל גיל, אך שכיחה יותר אצל תינוקות ואצל אלה בשנות ה-30 וה-40 לחייהם. אצל תינוקות, מחלת צליאק עלולה להופיע כאשר הילד עובר מחלב למזון מוצק. זה שכיח יותר אצל נשים מאשר גברים. התפתחות של מחלת צליאק נחשבת כנובעת מנטייה תורשתית המופעלת על ידי אירוע סביבתי, רגשי או פיזי - אם כי המנגנון המדויק אינו מובן במלואו.


סימנים וסימפטומים

התסמינים משתנים מאוד מאדם לאדם ועשויים להיות קלים, או אפילו נעדרים.

סימנים ותסמינים של מחלת צליאק כוללים:

כאבי בטן והתנפחות ,אנמיה מחוסר ברזל שאינה מגיבה לתוספי ברזל , נטייה לדימום ,יציאה דמית, כאבי עצמות ומפרקים , שינויים באמייל הדנטלי, שִׁלשׁוּל, עייפות, גזים בבטן,צואה שומנית עם ריח רע, כיבים בפה, הֲקָאָה, חוּלשָׁה, ירידה במשקל.

חולים עם מחלת צליאק לא מטופלת בדרך כלל לא יסבלו מכל התסמינים הללו, אך ייתכן שיש להם מבחר מרשימה זו. תסמינים אלו קיימים במגוון מצבים אחרים, ולכן אבחנה של מחלת צליאק עלולה להחמיץ או להתעכב - לפעמים במשך שנים. ילדים עם מחלת צליאק עלולים לחוות כשל בשגשוג, עיכוב בגדילה והתפתחות, עיכוב בהתחלת ההתבגרות וקומה נמוכה. מבוגרים עם מחלת צליאק לא מטופלת עלולים לחוות גם אי פוריות. חלק מהחולים עם צליאק סובלים מדרמטיטיס הרפטיפורמיס, מחלה הגורמת לשלפוחיות מגרדות בעור. קיים גם סיכון מוגבר לפתח אוסטאופורוזיס ולימפומה של המעי, סוג של סרטן.


הבדיקות שמבוצעות

מספר נוגדנים עצמיים שאינם נמצאים בדם בדרך כלל עשויים להתגלות אצל הסובלים ממצב זה:


נוגדן טרנסגלוטמינאז נגד רקמות - Anti TTG  : רקמות טרנסגלוטמינאז הוא אנזים האחראי על קישור (חיבור) של חלבונים מסוימים, והוא נמצא במעיים כמו גם ברקמות אחרות. זה זוהה כמולקולת המטרה של הנוגדנים האנטי-אנדומיזיאליים. למרות ש"רקמה" היא בשם של נוגדן עצמי זה, היא בכל זאת כרוכה בבדיקת דם ולא רקמה.


נוגדנים אנטי-אנדומיזיאליים - Endomysial Ab: אנדומיזיום היא שכבת רקמת החיבור הדקה המכסה סיבי שריר בודדים. נוגדנים אנטי-אנדומיזיאליים מתפתחים כחלק מהנזק המתמשך לרירית המעי.


נוגדני Iga Ab - במעבדות רבות נוגדני IgA משמשים כבדיקת קו ראשון לצליאק, כאשר בדיקות נוגדנים אחרות מבוצעות רק בעת הצורך (למשל אם למטופל יש מחסור ב-IgA, שהוא נפוץ יותר בצליאק מאשר באוכלוסייה הכללית).


שלושת הבדיקות הללו נפוצות בזיהוי למחלת הצליאק.

בעבר הדרך היחידה לאבחן צליאק הייתה לקחת ביופסיה (חתיכת רקמה קטנה) מהמעי הדק ולבחון אותה במיקרוסקופ. שיטה זו עדיין משמשת לאישור אבחנה של מחלת צליאק במבוגרים, אך הזמינות של בדיקות דם פחות פולשניות המשמשות לבדיקת מחלת צליאק הפחיתה את מספר הביופסיות הנדרשות למטרה זו.


בדיקות נוספות  המשמשות להערכת חומרת המחלה כוללות:

CBC (ספירת דם מלאה) כדי לחפש אנמיה

ESR (קצב שקיעת אריתרוציטים) להערכת דלקת

CRP (C-Reactive protein), מדד רגיש יותר לדלקת

בדיקות ביוכימיה לקביעת ריכוזי נתרן, אשלגן, סידן וחלבון, ולבדיקת תפקוד הכליות והכבד

ברזל, ויטמין B12 חומצה פולית, פריטין, ויטמינים D, E לבדיקת מחסור במינרלים וויטמינים.

 

טיפול

אנשים עם צליאק חייבים להקפיד על דיאטה ללא גלוטן לכל החיים. בדרך כלל זה מצריך התייעצות עם דיאטנית ובדיקה מדוקדקת של מרכיבי המזון כדי להצליח. ברגע שכל צורות החיטה, השיפון והשעורה יוסרו מהתזונה, ריכוזי הנוגדנים העצמיים בדם יתחילו לרדת והמעי ירפא.

 

בעוד שרוב אם לא כל הנזק למעיים הנגרם על ידי צליאק הוא הפיך, חלק מההשפעות של תת תזונה ותת ספיגה ממושכים - כגון קומה נמוכה ועצמות מוחלשות - עשויות להיות קבועות. לכן חשוב לזהות ולטפל בצליאק בהקדם האפשרי, במיוחד בילדים צעירים. ברוב המקרים, מי שמקפיד על דיאטה נטולת גלוטן יישאר בריא וללא סימפטומים ויכול לחיות חיים נורמליים יחסית. עם זאת, אם אדם יתחיל לצרוך שוב מזונות המכילים גלוטן, תוך פרק זמן קצר יחזרו גם הסימפטומים של מחלת הצליאק וגם הנזק לדופן המעי. אפילו אנשים עם תסמינים מועטים או ללא תסמינים עלולים לסבול מפגיעה במעיים, ולאורך זמן עלולים לפתח סיבוכים כגון חסרים תזונתיים וירידה בצפיפות המינרלים של העצם.


הכנה לבדיקה .

לצורך אבחון, יש צורך לאכול מזונות המכילים גלוטן למשך תקופה, כגון מספר שבועות. הבדיקה מדויקת רק אם אוכלים דיאטה המכילה גלוטן בתהליך הבדיקה.

תוצאות לבדיקה עד 3 שבועות.

 

צרו קשר לפרטים נוספים.


בדיקה פרטית למחלת צליאק Celiac Tests

דוגמה לבדיקת

Anchor 1
bottom of page