top of page

בדיקות למחלות מין - STD

קצת נתונים על מחלות מין !!

Sexually Transmitted Diseases – STD  או מחלות מין הן מחלות שמועברות בין בני האדם בזמן מגע מיני, אם כי לרבות מהן קיימות אפשרויות הדבקה נוספות. לקבוצה זו שייכות גם מחלות מין שידועות לאנושות כבר אלפי שנים וגם אלו שהתגלו בתקופה המודרנית. ממחלות אלו סובלים כאחד גם מבוגרים, גם ילדים ואף גם ילדים שטרם נולדו.

 

הכר את אויבך

בזכות הטכנולוגיה החדשנית ניתן לזהות נוכחות של מזהמים אלו בגופו של אדם לא רק על ידי בדיקות מעבדה ייחודיות אלא גם בעזרת מכשור אופטי מתוחכם. בזמן אבחון מחלות מין משתמשים בשיטות מגוונות. להלן העיקריות שביניהן:

PCR – שיטה שמבודדת חומר גנטי של וירוסים מתוך הבדיקה בכדיי לזהות את הסוג המדויק שלהם

תרבית – שיטה שבה מאפשרים לחיידקים בדגימה להתרבות כך שניתן יהיה לזהותם. שיטה זו מאפשרת גם הערכה של יעילות טיפול אנטיביוטי נגד חיידקים אלו ובכך מסייעת לרופאים בקביעת טיפול נכון ויעיל.

משטח ישיר – בדיקת דגימה דרך צפייה ישירה בה דרך במיקרוסקופ.

בדיקת דם לנוגדנים – כחלק ממנגנון ההגנה גופינו מייצר נוגדים ייחודים כנגד המזהמים שחודרים לגוף. אם ניתן לזהות נוגדים ייחודיים לזיהום מסוים ניתן לקבוע אם האדם חלה בעבר או חולה כעת במחלה כלשהי.

 

אז מה הם בעצם החיידקים האלה שמדברים עליהם?

יצורים חיים זעירים שניתן לראותם ברוב המקרים בעזרת מיקרוסקופ בלבד נקראים בשפה המקצועית מיקרואורגניזמים. מדע המיקרוביולוגיה מחלק את המיקרואורגניזמים לקבוצות שונות כאשר מה שמעניין אותנו הם פתוגנים, מיקרואורגניזמים שיכולים לגרום למחלה באדם או בעלי חיים.

בקטריות –  או חיידקים הם יצורים חד תאיים שמתחלקים לקובצות נוספות בהתאם למבנה התא לקבוצות שונות. חשיבות עיקרית לעניינו כאן מהווים: גונוקוק הגורם להתפתחות Gonorrhea \ זיבה, ספירוכטה שבגללן מתפתחת עגבת \ Syphilis, וכלמידיה שהיא יצור טפילי שנכנס לתוך תאי האדם ופוגע במערכות המין והשתן ולכן גם כן מועבר במגע מיני.

ווירוסים – או נגיפים הם יצורים טפיליים תוך תאיים שמורכבים מחומר גנטי זר בלבד. רק לאחר כניסתם לתא נפגע הם יכולים להשתלט עליו ולהתרבות. ידועים כגורמים מחלות רבות שמועברות במגע מיני וביניהם שחמת הכבד מסוג C, פפילומה, הרפס , מחלת הנשיקה, שפעת, HIV.

פטריות – לא פתוגנים מלאים מאחר ולא גורמים למחלה אלא בתנאים מסוימים בלבד. כך פועלת למשל פטריית הקנדידה

טפילים – כאן מדובר על יצורים רב תאיים, מפותחים יותר מחיידקים פשוטים. לדוגמא   Trichomonas או טריכומונס שגם כן מועבר במגע מיני ויחסית שכיח.

מיקופזמה ואוראפלזמה –  mycoplasma ו ureaplasma שגורמים גם כן לדלקת בתנאים מסוימים אך לא משתייכים לאף קבוצה מוזכרת אלא יוצרים קבוצה ייחודית משלהם. בחשיפה לעולם חיצון הם מתים במהרה ולכן מועברים במגע מיני שמונע חשיפה זו.

מחלות מין אלו יכולות להתפתח לאט ואף ללא ידיעת האדם למשך זמן. יחד עם זאת לאחר טריגר מסוים המחלה מתפרצת. הגורמים לכך יכולים להיות רבים, כולל מקרים של דיכוי חיסוני של אדם או הריון אם מדובר באישה נשאית. כל הפתוגנים שהוזכרו מסוכנים עוד יותר בזמן הריון מאחר והם מאיימים לא רק על בריאות אלא גם על חיי העובר.


סיווג מודרני של מחלות המין

 1. מחלקות מין חיידקיות: Syphilis, Gonorrhea, Ulcus Molle, , chlamydiosis, granuloma inguinale

 2. מחלות נגיפיות הפוגעות באיברים נוספים בגוף עם יכולת מעבר לא רק במדע מיני       HIV וירוס הגורם לכשל מערכת החיסון.  
  Hepatitis C, B וירוסים הגורמים לשחמת הכבד מועברים דרך הדם בדרך כלל אך ניתן להידבק גם

דרך קיום יחסי מין.

     HSV – וירוס ההרפס. מלבד גרימת מחלה לא נעימה למבוגרים מסוכן מאוד לעובר בזמן הריון מאחר ועובר שלייה ולכן הנבדקת נוכחותו כחלק מבדיקות מעקב הריון

     HPV – נגיף הפפילומה. קיימים מספר רב של זנים. חלקם מסוכן לאדם לא רק עם יצירת זיהומים עם פגיעה עורית בצורת יבלות אלא גם על ידי גרימה להתפתחות מחלות אונקולוגיות (סרטן)

    CMV – ציטומגאלוורוס. קרוב משפחה של הרפס אך עלול לגרום למחלת הנשיקה. ההדבקה בעיקר במגע מיני אך גם מגע יומיומי (קרוב משפחה הגר בבית למשל)  עלול לאפשר הדבקה.

 1. מזהמים מסוג פרוטוזואה Trichomoniasis מיקרואורגניזם חד תאי. גורם להרבה אי נוחות לגברים ונשים ע"י גרימת הרגשת שריפה וגרד בריריות. נוטה להיות מחלה נלווית לזיבה, איידס, פטריה Candida פטריה זאת מתרבה בעיקר בזמן היחלשות מערכות הגנה של הגוף בגלל סיבות אחות. במיוחד כאשר מתרבה במערכת הרבייה של האישה גורמת לשינוי   חומציות הסביבה ובכך מאפשרת התרבות קלה יותר של חיידקים אחרים. בריבוי יתר יכולה לגרום למחלת Candidiasis  לכשעצמה.

 2. זיהומים חיידקיים נוספים Chlamydia חיידק תוך תאי שעובר בזמן מגע מיני אך פוגע גם בריריות גוף אחרות שנחשפו כמו גרון, עיניים, מעי הגס, מפרקים.
  Ureaplasmosis & Mycoplasmosis חיידקים פתוגניים רק בנאים מסוימים. גורמים לדלקות אך הסכנה העיקרית היא בזמן הריון. במקרים אלה החיידקים עלולים לגרום להפלה.

 3. מיקרואורגניזמים נוספים שמועברים במגע מיני בין היתר.
  Scabies או גרדת שנגרמת ע"י אקרית זעירה שאינה נראית לעין בלתי מזויינת. מתרבים בעיקר בתנאי היגיינה לקויה. בגלל שיפור באיכות החיים והיגיינה של האנושות שכיחותה ירדה משמעותית. בעבר היו כורמים מגפות.
  Lice  כינים שידועים גם כן כאורגניזמים שעלולים להתפתח בתנאי היגיינה ירודים.


תכונות משותפות וייחודיות של מחלות מין 

התכונה המשותפת העיקרית למחלות אלה נובעת משמם והיא עצם יכולתן לעבור מאדם לאדם באמצעות מגע מיני. ישנם מספר תסמינים משותפים בחלק ממחלות אלו, אך יחד עם זאת, התסמינים יכולים להיות שונים לגמרי, במיוחד כאשר מדובר בזיהומים עם פתוגנים אלו במקומות לא שגרתיים. פתוגנים חלקיים, כלומר אלו שגורמים למחלה רק בתנאים מסוימים יכולים בכלל לא לאף תסמין אחד אם מערכת החיסון של האדם מתפקדת כראוי. תסמינים משופים למחלות מין הם:

·    גרד ושריפה באיברי המין

·    כאב בטן תחתונה, גב תחתון או איזור מפשעות

·    חוסר נוחות עד כאב בזמן או לאחר קיום יחסי מין

·    כאב בזמן מתן שתן

כיום מייחסים חשיבות רבה לגילוי מוקדם מחלות מין בזמן הריון, מאחר ומחלות מין עלולות לפגוע בעובר ולגרום למגוון מומים. חלק ממחלות אלו פוגעות במהלך הריון עצמו אפילו כאשר המחלה סאבקלינית (ללא סימפטומים). ביטוי לכך יכולים להיות: הפלות, מוות עוברי, הריונות אקטופיים (מחוץ לרחם) והפרעות התפתחות העובר שונות. לכן במעקב הריון נעשית בדיקת האישה ההרה לזיהומי TORCH:

·    Toxoplasmosis

·    Other )Syphilis, Varicella-zoster, Parvovirus B19)

·     Rubella

·    Cytomegalovirus ) CMV)

·     Herpes

אבחון מחלות אלה נעשה לאחר הופעת התסמינים. ישנן ערכות גילוי זיהום כזה או אחר מתוך מחלות אלה. מחלות רבות ממחלות המין גם ניתנות לטיפול אמבולטורי (לא מצריך אשפוז בביה"ח), אם כי מחלות מסוימות מאלה קשות מאוד ומחייבות טיפול מורכב ומחייבות אשפוז ואף מספר אשפוזים.

 

 

מחלות נוספות הקשורות לנושא

 יש לציין שקיימים עוד מיקרואורגניזמים שונים שאינם נכללים בין מחלות המין המוזכרות אך יכולים לגרום למחלות במערכות הרבייה והשתן של בני האדם. מזהמים אלו יכולים להיות לא קשורים למערכת המין או שתן ישירות אך נוכחותם בזמן קיום יחסי מין מאפשרת מעבר מאדם לאדם ואם במאכסן החדש קיים מצב של דיכוי מערכת החיסון המקומית או הכללית עלולה להתפתח אצלו מחלה גם כן. כך למשל חיידק E. Coli שמצוי במערכת העיכול עלול לגרום לדלקת של קצה הפין אצל גבר שנחשף אליו בזמן קיום יחסי מין אנאליים, במיוחד אם לא נשמרה היגיינה אישית נאותה לאחר מכן. אם כי לא צריך לקפוץ למסקנות מהירות, דלקת כזאת יכולה להיגרם ע"י חיידקים אחרים שלא קשורים לסוג מין כזה או אחר, או ליחסי מין בכלל. כך גרדת לכשעצמה אינה מחלת מין בכלל אבל הדבקה בזמן קיום יחסי מין שכיחה מאוד.

נושא לוויכוחים רבים של מדענים שלא מצליחים להחליט אם מדובר במצב תקין או מצב חולי הוא Gardnerellosis. מדובר במצב בו יש שיבוש במאזן החיידקים בנרתיק האישה, בין החיידקים ה"טובים" ו"רעים". מצד אחד ישנם סימני דלקת מקומית אך מצד שני אין מזהם הגורם למחלה מאחר והסיבות להתפתחות מצב זה יכולים להיות:

·         הפרעות הורמונליות

·         מחלות מין שלהן נלווים מזהמים אחרים

·         הפרעות מערכת החיסון

·         טיפול תרופתי הורמונלי או אנטיביוטי שניתן למחלות אחרות לגמרי

·         חשיפה לחומרים רעילים

·         אמצעי מניעה תוך רחמיים

·         יחסי מין מקריים

מצב זה מעצם הגדרתו מיוחס לנשים בלבד, אך יחד עם זאת, קיום יחסי מין בזמן זה מהווה חשיפה למזהמים אלו מצד הגבר ויכול לגרום להדבקתו במחלה כזו או אחרת.

מקום מיוחד במחלות העוברות במגע מיני תופס וירוס אבולה. מדובר בנגיף שעובר בכל מגע הדוק בין אדם חולה ובריא, וזאת הסיבה שמגע מיני נחשב לאפשרות הדבקה.

אז אנחנו נכנסים לפעולה ?

ניתן לבצע אצלנו בדיקות דם למחלות מין .

ניתן לבצע 7 סוגי בדיקות מחלות מין או 9 סוגים. ראה פרוט מטה.

יש לציין שחברות מתחרות שלנו מבצעות 6 סוגים של מחלות מין. מנסיוננו מומלץ לבצע בדיקה מקיפה על בטוח.

#בדיקהלמחלותמין

STD בדיקה למחלות מין באופן פרטי

סוגי בדיקות STD

אצלנו מבצעים בדיקות שתן ודם ל STD (מחלות מין)

בדיקות שתן מבוצעות בטכניקת PCR והם :

 1. מיקופלסמה הומינוס

 2. אורופלסמה פרבום

 3. גונוריאה

 4. קלמידיה

 5. טרימונס

 6. מיקופלסמה גנטליום

 7. אורופלסמה אוראליטיקום

 8. הרפס סימפלקס 1

 9. הרפס סימפלקס 2 (גניטלי)


ניתן לעשות 5,  7 או 9 מן הזנים הרשומים.

בדיקות דם למחלות מין :

 1. איידס

 2. סיפיליס

 3. הפטיטס B

 4. הפטיטס C

הבדיקות סודיות ואנונימיות, ללא תיעוד ברשומות הקופות חולים.
תשובות עד 10 ימי עסקים.

לפרטים נוספים צרו קשר.

bottom of page