ערכה ביתית למשטח/תרבית גרון - האם היא אמינה ?

האם ניתן לסמוך על ערכה ביתית לסטרפטוקוקוס מקבוצה A ?

רבות מדובר על דלקת גרון סטרפטוקוקולית מקבוצה A ידועה כדלקת גרון נפוצה בקרב ילדים כ 15%-30% מדלקות הגרון בקרב ילדים בגילאי 5-15.

דלקת גרון זו נפוצה לקראת החורף ותחילת האביב. בתקופה זו 35-40 ממקרי דלקות הגרון בקרב ילדים ומתבגרים קורים בגלל דלקת גרון סטרפטוקוקולית מקבוצה A , קרויה בקיצור (GAS) .

תסמינים של דלקת גרון מסוג  (GAS) הם כאב גרון, חום של יותר מ -38 מעלות , מוגלה על השקדים, ובלוטות לימפה צוואריות מוגדלות. תסמינים אחרים אשר יכולים להופיע הם: כאב ראש, בחילות והקאות, כאבי בטן, כאבי שרירים, פריחה, או דימום חך נקודתי  תסמינים מתחילים בדרך כלל יום עד שלושה ימים לאחר החשיפה האחרונה ונשארים כשבעה עד עשרה ימים.

האם דלקת גרון סטרפטוקוקלית צריכה להדאיג ?

דלקת גרון סטרפטוקוקולית מסוג A אמורה להדליק מנורה אדומה שכן בקרב ילדים ולעיתים גם מבוגרים החיידק יכול לתקוף את הגוף מספר שבועות מאוחר יותר והפעם במחלות אחרות.

דוגמה למחלות שיכולות להתרחש מס' שבועות מאוחר יותר הן : מחלה ראומטית (פגיעה במסתמי הלב, החיידק דוגר במסתמים ויוצר מושבות, גורם להרס של המסתם, דבר שיכול להוביל לניתוח מסתמים), קדחת שיגרונית (מחלה דלקתית רב מערכתית כתגובה לחלבון של החיידק) , מחלת השנית (אדמומיות העור ), דלקת פקעית הכליה (פוגע בגלומרולוס של הכליה ובעקבות כך בתפקוד כליות), תסמונת הלם רעלי (תגובה של הגוף לרעלן של החיידק).
 

מה חשוב לעשות ?

בזמן שהילד או קרוב משפחה מתלונן על כאבי גרון יש לבצע בדחיפות תרבית גרון לשלול דלקת גרון חיידקית סטרפטוקוקולית מסוג A . ישנם מקרים ויכול להיות שמדובר בחיידק אחר וגם יכול להיות שהמקור הוא ויראלי ואז לא תהיה תרבית חיובית.
 

אילו סוגי בדיקות יש ומה הכי כדאי לבצע ?

נתחיל עם הערכה הביתית לתרבית גרון בקיצור RADT . תרבית גרון עם תשובה תוך דקות. אמנם היא טובה אך עם רגישות של 70% . ז"א שיש סיכוי לפספס 30% מטופלים הנגועים בחיידק הנ"ל .
במקרה והתרבית המזורזת חיובית יש ליטול טיפול אנטיביוטי, במקרה ויצאה תשובה שלילית  מומלץ לבצע תרבית גרון סטנדרטית במעבדה בה החיידק צומח וניתן לזהות אותו.

ישנה תרבית גרון המבוצעת במעבדה, שיטה סטנדרטית מצמיחים את החיידק בכלי ולאחר 24-72 שעות החיידק יוצר מושבות וישנה תשובה לסוג החיידק ורגישותו לאנטיביוטיקה.
 

מהם היתרונות בבדיקת מעבדה מול הערכה ביתית?

  1. יותר מדויק עם רגישות גבוהה.

  2. מזהה חיידקים אחרים מלבד סטרפטוקוקוס A

  3. התשובה מגיעה עם רגישות לאנטיביוטיקה מותאמת לחיידק.

לאור הנתונים הנ"ל ניתן להסיק כי הבדיקה המדויקת והאמינה היא תרבית גרון במעבדה בקופת חולים או מעבדה פרטית על מנת לקבל תוצאות מדויקות יותר. בדיקה קלה יכולה למנוע סיבוכים עתידים ומפח נפש גדול לילד ולמשפחה.

בשרות אחות פרטית ניתן לבצע בדיקה זו עד לבית הלקוח כמו"כ ניתן לבצע תרביות נוספות.

צרו קשר לפרטים נוספים.